Na początku była skandaliczna ocena wniosku Sulejowa o sfinansowanie rewitalizacji (Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego). Skandaliczna, bo obarczona błędami proceduralnymi i formalnymi. Dwie gminy : Sulejów i Wieluń solidarnie zaskarżyły Urząd Marszałkowski i w pierwszej instancji wygrały. W tle układanki PSLowskie – ponad 41 milionów dotacji dla Poddębic na baseny geotermalne.

Rewitalizacja Sulejowa  mimo przeszkód jest realizowana, roboty idą pełną parą. Jednak Sulejów nie ustaje w staraniach aby dostać finansowanie na toczące się już prace.

Wojciech Ostrowski : Większość stawki w całym konkursie przekazano  dla wiernego PSLowskiego elektoratu! A wystarczyło porównać w jakim stanie są dziś Poddębice a w jakim Sulejów i naocznie przekonać się, które miasto potrzebuje rewitalizacji! Walczymy o swoje! Po sesji nadzwyczajnej w Urzędzie Marszałkowskim, zwołanej przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, zaniepokojonych wyrokami sądowymi i zagrożeniem dla całego procesu finansowania rewitalizacji w województwie łódzkim; po jasnym stanowisku burmistrza Sulejowa domagającego się szacunku dla mieszkańców gminy Sulejów i wykazującym nieprawidłowości, Zarząd Województwa Łódzkiego przekazał część dotacji w wysokości  1 550 000 zł, deklarując, że w chwili, kiedy pojawią się nowe środki będą one sukcesywnie przekazywane na projekt Sulejowa.  Jest to możliwe, bo Poddębice nie są w stanie wykonać swojego zakresu ze względu na rozstrzygnięcia przetargowe. ( brakuje im ok. 28 milionów zł)

Na najbliższy piątek, na wniosek burmistrza Sulejowa zwołana została sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Sulejowie. Radni będą zajmowali się zmianami w budżecie w związku z przyjęciem pierwszej części dotacji do rewitalizacji Sulejowa. Procedura wymaga od gminy, aby zabezpieczyła ona w swoim budżecie środki na realizację całego projektu, pomimo, że przejmuje tylko część dotacji.

Wojciech Ostrowski: bardzo potrzebujemy tych pieniędzy. Dziś robimy rewitalizację z własnych środków. Półtora miliona dotacji wspiera gminę Sulejów. To za co musielibyśmy zapłacić z gminnej kasy zostanie wsparte znaczną kwotą z jasną zapowiedzią dalszego wsparcia. Dlatego muszę zrobić zmiany. I choć wymagają one na kolejne lata  zasilenia kredytowego, to po przekazaniu całej dotacji w wysokości 10 milionów złotych, dokonamy kolejnych przesunięć i zmienimy zapisy WPF, rezygnując z kredytu. Dlatego czekamy na resztę naszej dotacji!

Skarbnik Gminy Micha Kieszkowski wyjaśnia mechanizm zmian budżetowych w związku z dotacją : Gmina Sulejów ma możliwość pozyskania środków zewnętrznych na realizację zadania pn. „Rewitalizacja centrum Sulejowa”. Warunkiem jest zabezpieczenie środków na cały okres realizacji inwestycji, tj. na lata 2016-2020 w łącznej kwocie 13,5 mln zł. Planowana łączna wartość zadania wynosi 15,0 mln zł, na które obecnie mamy zagwarantowane dofinansowanie w kwocie 1.579 tys zł. Zgodnie z pismem z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, zgoda na obniżenie poziomu dofinansowania z pierwotnej kwoty 10,0 mln na proponowane 1.579 tys zł nie ogranicza nam prawa o ubieganie się o pełne dofinansowanie. W celu zapewnienia pokrycia kwoty na obecny wkład własny na dane zadanie w projekcie uchwały dotyczącej „Wieloletniego Planu Finansowego dla Gminy Sulejów na lata 2018-2025” w roku 2019 zwiększa się planowany kredyt o kwotę 6,5 mln zł. W przypadku wzrostu dofinansowania zadania, te środki będą równoważyć planowany kredyt w 2019 roku, poprzez jego sukcesywne obniżanie. Rewitalizacja jest już realizowana, więc każde dodatkowe środki z dotacji zmniejszają udział pieniędzy gminnych.

Prawdopodobnie jeszcze przed Wielkanocą ruszą prace na terenie byłego przedszkola w Sulejowie przy ul . Szkolnej. Umowa zawiera realizację niezbędnego parkingu dla 30 samochodów, boiska i utworzenie przyjaznej infrastruktury do rekreacji i wypoczynku. Do pełnej realizacji w tym etapie brakuje tylko zamontowania zabawek dla dzieci młodszych i starszych, zaplecza sanitarnego dla boiska. Będzie to możliwe do zrealizowania w roku 2018, jeżeli Rada Miejska w Sulejowie poprze zmiany wprowadzane przez burmistrza w związku z przyjęciem dotacji.

Wojciech Ostrowski: Rada Miejska pochylając się nad zmianami w budżecie musi wziąć pod uwagę że frajerstwem by było nie wziąć pieniędzy na zadania realizowane z pieniędzy gminnych.

Relacja na żywo z sesji Rady Miejskiej, na profilu facebook’owym UM w Sulejowie, już w ten piątek od 14.00

  • 20180321_102829
  • 20180321_102800
  • 20180321_102906
  • 20180321_103234