1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości.

Projekt upamiętnienia żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji ( żołnierzy, którzy jako pierwsi walczyli o wolną Polskę, uniezależnioną od wpływów ZSRR) –  ruchu niepodległościowego walczącego o suwerenność Polski – w 2001 rok został złożony do Sejmu i 3 lutego 2011  został uchwalony. Dzień 1 marca ustanowiony został „Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych” jako uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Po ponad 60 latach od tego historycznego wydarzenia wydaje się zasadne dążenie do wspólnego dbania o pamięć i upowszechnianie postawy patriotycznej.

Nawiązując do okoliczności upamiętnienia tych historycznych wydarzeń w ZSP w Sulejowie 27.02.2017r. wykład wygłosił Pan Paweł Wąs – przewodniczący Zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim, przybliżając uczestnikom spotkania historię Polski i działalność patriotyczną polskiego społeczeństwa. Wykład był okazją do pogłębienia wiedzy dotyczącej tamtych wydarzeń i przekazania nowych informacji o działaniach, postawach i bohaterstwie w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, byśmy dziś mieli prawo do samostanowienia i urzeczywistniania dążeń demokratycznego społeczeństwa polskiego.

  • DSC00763