Będzie kładka – inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców i rozwój miasta

 Pomimo trudności wynikających z sytuacji epidemiologicznej w kraju, dla mieszkańców gminy Sulejów maj rozpoczął się dobrymi wiadomościami. Gmina Sulejów zdobyła dofinansowanie z  Urzędu Marszałkowskiego na budowę kładki pieszo-rowerowej! Radni sejmiku województwa łódzkiego podjęli we wtorek, 5 maja, uchwałę o wsparciu sulejowskiej inwestycji w kwocie 2,5 mln zł! Nowa kładka na Pilicy to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla pieszych i możliwość podłączenia gazu dla gospodarstw lewej strony Sulejowa, ale także część odnowy centrum miasta.

Dlaczego kładka jest niezbędna?

 

Zacząć trzeba od początku, czyli od rewitalizacji. To odbudowa centrum Sulejowa. Składa się ona z 4 elementów. Pierwszy jest już niemal ukończony – to park zabaw przy ulicy Szkolnej, który będzie w przyszłości dodatkowo wzbogacony o lodowisko. Drugi element to Plac Straży zrewitalizowany już w 80%. Trzeci to  ul. Rynek, gdzie powstanie Miejski Dom Kultury z  aulą widowiskowa na 250 osób,  połączony z  wyremontowaną biblioteką.  Elementem łączącym te dwie ostatnie części rewitalizacji jest kładka pieszo-rowerowa, zaplanowana w śladzie zbombardowanego podczas II Wojny Światowej  mostu – mówi Wojciech Ostrowski burmistrz Sulejowa.

 

 

Jednak w ramach rewitalizacji obszarów zdegradowanych, samorządy mogły otrzymać  dotacje na odbudowę zniszczonych, a nie budowę nowych obiektów. – Składając dokumenty na dofinansowanie nie mogliśmy uwzględnić budowy nowej kładki pieszo-rowerowej, ponieważ z założenia jest to koszt niekwalifikowany, bez szans na dotację. Podjęliśmy decyzję o szukaniu innego źródła finansowania. Ważne było, żeby zacząć inwestycję w trakcie prac budowlanych przy pozostałych elementach. Jeżeli dokończymy rewitalizację i wykonamy prace na placu przy ul. Rynek w całości, wybudowanie kładki będzie bardzo trudne pod względem technicznym – tłumaczy burmistrz i dodaje, że jest ona niezbędna przede wszystkim ze względu na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, przy bardzo obciążonej ruchem drodze krajowej nr 12. Jednak poza tą ważną funkcją, daje także  możliwość poprowadzenia gazociągu na lewobrzeżną część miasta i podłączenia gospodarstw domowych do ekologicznego źródła ciepła. – Wielokrotnie rozmawiałem z posłem Antonim Macierewiczem na temat kładki pieszo – rowerowej. Spotkałem się ze zrozumieniem, poseł obiecał pomoc i jak widać słowa dotrzymał.

Ogromne podziękowania należą się również marszałkom Grzegorzowi Schreiberowi i  Zbigniewowi Ziębie za wsparcie i zrozumienie; Dariuszowi Rogutowi, Beacie Dróżdz i radnym wojewódzkim, którzy głosowali za udzieleniem pomocy finansowej naszej gminie, radnym ziemi piotrkowskiej, którzy walczyli o te środki dla Sulejowa, a także pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, którzy wykazali wielkie zrozumienie dla tej inwestycji – mówi Wojciech Ostrowski – Wpływ na dzisiejszy sukces miał wspólny wysiłek pracowników Urzędu Miasta Sulejów oraz radnych Rady Miejskiej, którym pragnę bardzo podziękować za zaangażowanie

 

Na zdjęciu marszałek Zbigniew Ziemba i radni okręgów, których połączy kładka: Małgorzata Domosławska i Marcin Gadomski,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na ręce marszałka Zbigniewa Ziemby, który wielokrotnie wspierał naszą gminę Sulejów składamy wielkie podziękowania  wszystkim, którzy pomogli Nam, mieszkańcom Sulejowa dokończyć rewitalizację miasta wyróżniając szczególnie ministra Antoniego Macierewicza i Marszałka Grzegorza Schreibera.  Na zdjęciu marszałek Zbigniew Ziemba i radni okręgów, których połączy kładka: Małgorzata Domosławska i Marcin Gadomski,

 

Podczas głosowania nad udzieleniem pomocy finansowej dla gminy Sulejów radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Dariusz Rogut z PiS powiedział:

„ Kto nie bywa w Sulejowie, na pewno nie zrozumie sytuacji mieszkańców, a jest ona bardzo skomplikowana. Ciągnie się to od kilkudziesięciu lat. Inicjatywa mieszkańców i burmistrza związana z budową tej kładki jest bardzo ważna i potrzebna, przy pełnym zrozumieniu tego, co się tam dzieje – natężenie ruchu, zagrożenie dla mieszkańców, którzy przejeżdżają lub przechodzą z jednej strony miasta na drugą. Wreszcie po tylu latach ktoś zrozumiał tę sytuację. Kładka pieszo-rowerowa zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców Sulejowa.”

 

Radny Marcin Bugajski

(…) Niezrozumiałe jest przekazywanie 2 500 000,00 zł na kładkę w Sulejowie i w sytuacji w której nie usłyszymy bardziej sensownego tłumaczeniu dlaczego w tej sytuacji miał by się pojawić ten wydatek?.  Będziemy głosowali jako Klub radnych Koalicji Obywatelskiej przeciwko temu pomysłowi. Dziękuję”

 

Burmistrz Sulejowa odpowiedział:

Nie rozumiem dlaczego Pan radny Bugajski i radni KO byli przeciwni budowie kładki w Sulejowie, a tym samym przeciwni poprawie bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprowadzeniu gazu na drugą stronę Sulejowa, Włodzimierzowa czy Przygłowa.