Kontynuujemy temat turystyki w naszej gminie. W części drugiej prezentujemy gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki oraz inne miejsca, w których możemy zatrzymać się w pędzącym świecie i pełną piersią pooddychać sulejowskim powietrzem.

Jeśli chcecie zregenerować siły w  ciszy i spokoju na łonie natury, to SOSENKA SULEJÓW AGROTURYSTYKA – KAJAKI, przy ul. Rycerskiej w Sulejowie, jest do tego odpowiednim miejscem. Odwiedzającym oferowana jest  niezwykła dawka przygody – spływy kajakowe Pilicą, Luciążą, Czarną Malenicką, a po wszystkim miły wypoczynek w ośrodku. Co ważne – na terenie ośrodka akceptowana jest obecność psów i kotów, zatem – po wcześniejszym uzgodnieniu – można zabrać ze sobą pupila.

Gospodarstwo Agroturystyczne „Przy Lesie” Wiesława Ozga, Łęczno 67 również oferuje aktywny wypoczynek – nordic walking, wędrówki piesze, trasy rowerowe.  Bardzo dobry dojazd, cisza, zdrowe powietrze, atrakcyjne trasy na wycieczki piesze i rowerowe, możliwość obserwowania ptaków na trzcinniczysku – zapewnią udany wypoczynek.

Gospodarstwo Agroturystyczne „KAMYK” Anna Koźlik ,Działkowa 48, Barkowice Mokre – zaprasza przez cały rok do jednego z najbardziej uroczych zakątków nad Zalewem Sulejowskim. Na odwiedzających czekają pokoje gościnne z widokiem na ogród oraz domowa kuchnia. Amatorzy wycieczek rowerowych, pieszych znajdą tu wielokilometrowe trasy wśród malowniczych lasów, natomiast amatorzy wędkowania i żeglowania mają tu wspaniałe warunki do uprawiania swojego hobby z możliwością wypożyczenia łódki i kajaku.

Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Lasem” Agata Zielonka, ul. Główna 39, Barkowice Mokre położone w pobliżu Zalewu Sulejowskiego – odległość od wody 500 metrów oferuje gościom 20 miejsc noclegowych z pełni wyposażoną kuchnią. Ponadto do dyspozycji miejsce na grill i ognisko, świetlica, parking. Dla pragnących wypoczywać aktywnie warto polecić przejażdżki szlakiem rowerowym, spływ kajakowy Pilicą, spacery po lesie, zbieranie jagód i grzybów, a także wędkowanie.

DWA STAWY – Justyna Kugla-Owczarska (noclegi, jazda konna),ul. Połaniecka 1 w Sulejowie, gospodarstwo agroturystyczne z dużym ogrodem oraz stawami na tyłach domu, gdzie można łowić ryby. Młodszym letnikom przygotowano miejsce do zabaw, a także możliwość poznania zwierząt np.: kóz, kucyków, gołębi, przepiórek, świnek morskich różnych ras. Można przyjechać tu ze swoim zwierzęciem. Gospodarstwo oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku począwszy od wynajęcia rowerów, poprzez jazdę konną, a skończywszy na wędkowaniu. Dodatkowo atrakcją jest możliwość jazdy konnej, treningów skokowych, ujeżdżania oraz przygotowania do odznak PZJ wszystkich klas, także z możliwością pobytu z własnym koniem. Latem odbywają się rajdy konne, przejażdżki bryczką, ogniska, grille oraz imprezy plenerowe, a zimą kuligi. Możliwość prowadzenia hipoterapii i rehabilitacji ruchowej. Plac do jazdy konnej jest wyposażony w zraszacze, co jest ważne dla alergików. Gospodarstwo agroturystyczne położone jest niedaleko Zalewu Sulejowskiego, co stwarza doskonałe warunki dla rekreacji wodnej.

Gospodarstwo Agroturystyczne – Borusławski Roman, ul. Widok 130 Barkowice położone jest na skraju Sulejowskiego Parku Krajobrazowego w bliskim sąsiedztwie lasu (100m) i Zalewu Sulejowskiego (100m), który obfituje w różnorakie gatunki ryb. Rozległe tereny leśne sprzyjają wyprawom pieszym i rowerowym. Na terenie gospodarstwa znajduje się kamienny grill, wędzarnia ryb, stół do tenisa stołowego, sauna, piaskownica dla dzieci, huśtawka ogrodowa. Istnieje możliwość wypożyczenia 4osobowej żaglówki kabinowej, 2osobowej żaglówki, kajaka, łódki oraz rowerów.

Międzynarodowy Ośrodek Integracji Młodzieży „Pilica” ZMCh „Polska YMCA” (Kurnędz 1) jest miejscem otwartym dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, którzy szukają aktywnego wypoczynku w czystym ekologicznie terenie i atrakcyjnej turystycznie okolicy. W ofercie – cisza lasu i szum rzeki Pilicy, chłód cienia w upalne dni i ciepło ognia przy ognisku i kominku. Stąd można wyruszyć na spływ kajakowy, na wypad na Ziemię Kielecką, w Góry Świętokrzyskie, czy do Jaskini Raj… Obozy, kolonie i „zielone szkoły” organizowane w Ośrodku to gwarancja bezpiecznego i aktywnego wypoczynku. W ofercie- przygotowanie szkoleń czy imprez integracyjnych dla pracowników oraz studentów pierwszych roczników. Ośrodek położony jest w lesie, w zakolu rzeki Pilicy. Cały teren jest ogrodzony i oświetlony. Powierzchnia wynosi ponad 15 hektarów. Z dala od ruchliwych dróg i cywilizacji. W ofercie 220 miejsc noclegowych w domkach, a także do dyspozycji  stołówka, kawiarnia, świetlica z salą telewizyjną, stoły do ping – ponga, boiska sportowe do gier zespołowych, kort tenisowy, sezonowe miejsce wykorzystywane do kąpieli nad Pilicą, wypożyczalnia sprzętu sportowego (kajaki, rowery).

Ośrodek Szkoleniowo – Rekreacyjny TKKF „DZIKUSY” Sulejów Polanka położony jest w dorzeczu Pilicy i Luciąży w sosnowych lasach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Okolica słynie z korzystnych warunków mikroklimatycznych, sprzyjających zwłaszcza dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych. Inną atrakcją, która przyciąga turystów jest Zalew Sulejowski, największy akwen wodny w centralnej Polsce, wymarzone miejsce dla amatorów sportów wodnych i zmagań wędkarskich. Ośrodek posiada 120 miejsc noclegowych dla wczasowiczów. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów oraz sprzętu sportowego. Na terenie Ośrodka mieści się świetlica oraz kawiarnia, boisko do siatkówki, boisko do siatkówki plażowej, boisko do badmintona, siłownia oraz letnia hala sportowa, gdzie można prowadzić rozgrywki tenisa stołowego, trambambuli, cymbergaja i bilarda, dla małych dzieci – nowy plac zabaw.

Przystań „FALA” Wypożyczalnia sprzętu pływającego, spływy kajakowe Iwona Nyga,  Barkowice – położona nad zalewem sulejowskim wypożyczalnia oferuje kajaki, łódki, rowery wodne, żaglówki oraz artykuły wędkarskie.

Ośrodek Jeździecki „Stajnia Podklasztorze” Sulejów – Podklasztorze ul. Grunwaldzka 37 – to jeden z największych ośrodków jazdy konnej w tej części województwa łódzkiego. Stajnia bardzo czynnie uczestniczy w zawodach w ujeżdżaniu, które także organizuje. Funkcjonuje tutaj klub sportowy „Stajnia Las Pegaz”. Teren zaopatrzony jest w dwie ujeżdżalnie, czworobok 20 x 60 m, małą halę krytą, zamykaną siodlarnię, wypożyczalnię quadów, świetlicę, padoki i pastwiska, łazienki z prysznicami. Funkcjonuje tutaj hotel dla koni, szkółka jeździecka oraz mini zoo, a dla dzieci miejsce do zabaw. W sezonie letnim organizowane są przejażdżki bryczką, a zimą kuligi. Imprezy plenerowe oraz okolicznościowe z możliwością ogniska. W ofercie stajni są: możliwość jazdy konnej na ujeżdżalni i w terenie, przejażdżki na kucykach, treningi ujeżdżeniowe z trenerem. Stajnia położona jest w pobliżu Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i Zbiornika Sulejowskiego, co wpisuje stajnię na listę jednego z najlepiej położonych ośrodków jeździeckich w Polsce Środkowej, pod względem walorów turystycznych i krajobrazowych.

Handel Gastronomiczny Agnieszka Gul Zajazd KROKUS, NOCLEGI Korytnica 19, 97-330 Sulejów, góralski wystrój obiektu, regionalne dania, miła obsługa – to główne zalety tego niezwykłego miejsca. W ofercie również pokoje gościnne, a także możliwość organizacji imprez okolicznościowych i rodzinnych.

HELP – Med. Sp. z o.o. Ośrodek Wypoczynkowy Włodzimierzów, ul. Łęczyńska 45, miejscowość Włodzimierzów, nieopodal Sulejowa zawdzięcza swój wypoczynkowy charakter mikroklimatowi, będącemu zasługą otaczających kompleksów lasów iglastych. W odległości ok. 5km znajduje się Zalew Sulejowski. W sąsiedniej miejscowości –  Sulejów Podklasztorze – znajduje się zabytkowy kompleks klasztorny z hotelem i restauracją. Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy posiada własne zaplecze gastronomiczne z salą konsumpcyjną. Pomieszczenia przystosowane są do organizacji imprez okolicznościowych. Dodatkowym walorem jest rozpościerający się 200m od ośrodka teren leśny i  rzeka Luciąża. Do dyspozycji gości: Grill, Wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego,  miejsce na ognisko, kort tenisowy, basen, plac zabaw dla dzieci.

Agroturystyka „Pod kasztanem” położona jest w bardzo malowniczej miejscowości. W pobliżu budynku jest wiele lasów, łąk. Latem jest tu przepięknie, zielono, kolorowo. A przez cały dzień słychać śpiew ptaków. Można wypocząć, zrelaksować się, a przede wszystkim odpocząć od mieszczańskiego gwaru i zanieczyszczeń. Jest możliwość wypożyczenia sprzętu rowerowego.