W ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, już w najbliższą środę 22 marca,  o godzinie 18.00, w sali OSP w Sulejowie odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Łubczykiem sulejowianinem, ambasadorem RP w Budapeszcie w latach (1997-2001), polonistą i dziennikarzem, reporterem, wieloletnim korespondentem polskiej prasy na Węgrzech („Sztandar Młodych”, „Życie Warszawy”, „Rzeczpospolita”), autorem wielu książek, min. III-tomowego albumu „PAMIĘĆ”. Polscy uchodźcy na Węgrzech 1939-1946. Grzegorz Łubczyk jest również autorem 5 filmów dokumentalnych o tematyce polsko-węgierskiej, ze szczególnym uwzględnieniem fenomenu wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech. To także polski odkrywca i główny promotor skazanego w 1946 roku na kilkudziesięcioletnie zapomnienie HENRYKA SŁAWIKA.

Za swą działalność na niwie przyjaźni polsko-węgierskiej odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń węgierskich: Krzyżem Oficerskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (2001), Honorowy Obywatel Vámosmikola (Węgry).

Tego samego dnia o 10.00, w Gimnazjum w Sulejowie, Grzegorz Łubczyk spotka się z młodzieżą.

Dzień wcześniej, 21 marca o 9.30 były ambasador będzie gościem red. Marcina Cecotki w programie ” O tym się mówi” w radiu STREFA FM PIOTRKÓW.

Wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Sulejów na spotkanie w sali OSP serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

  • lubczyk2
  • zk3