Już 15 sierpnia w ramach święta parafii w Kościele pw. św. Tomasza Becketa na Podklasztorzu o godzinie 19.00  odbędzie się koncert solistki Teatru Muzycznego w Łodzi Sylwii STRUGIŃSKIEJ –WOCHOWSKIEJ przy akompaniamencie absolwenta Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie Mariusza Rutkowskiego.

Sylwia STRUGIŃSKA -WOCHOWSKA  sopran  –  solistka Teatru Muzycznego w Łodzi

Absolwentka Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a także Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk o Wychowaniu.

Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi zadebiutowała w 2005 roku, biorąc udział w Koncercie Jubileuszowym „60 lat Operetki”,  będąc na trzecim roku studiów.

Artystka ma w swoim dorobku takie role jak: Hanna Glawari w Wesołej Wdówce F. Lehara, Liza w Krainie uśmiechu Franza Lehara, Adela w Zemście nietoperza, Arsena w Baronie cygańskim i Annina w Nocy w Wenecji J. Straussa, Krysia w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera, Walentyna w Wesołej Wdówce F. Lehara, Eileenw Wonderful Town, Hudl i Chawa w Skrzypku na dachu J. Bocka, Anastazja w Księżniczce czardasza E. Kalmana, Mi w Krainie uśmiechu Franza Lehara, O Lia San w Wiktorii i jej huzarze Paula Abrahama, Papagena i Pamina w niemieckojęzycznej realizacji Czarodziejskiego fletu W. A. Mozarta, Wanda we francuskojęzycznej inscenizacji opery komicznej „La Grande-Duchesse de Gérolstein” J. Offenbacha.

Za granicami naszego kraju występowała w koncertach, a także przedstawieniach operowych i operetkowych w Niemczech, Belgii, Holandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Litwie, Ukrainie.

Od 2008 roku współpracuje z Akademią Muzyczną w Łodzi w Katedrze Kameralistyki. Laureatka Trzeciego Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie w 2008 roku.

Zaśpiewała w koncercie z okazji 75 urodzin Krzysztofa Pendereckiego wraz z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, a w 2010 roku miała przyjemność zaśpiewać na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego za zakończenie Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Współpracuje z takimi artystami jak: Romuald Tesarowicz, Dariusz Stachura, Adam Szerszeń, Grażyna Brodzińska, Agnieszka Kuk, Tomasz Kuk itd.

Artystka chętnie bierze udział w koncertach kameralnych, wykonując utwory z repertuaru klasycznego, sakralnego a także pieśni różnych kompozytorów. Doskonale czuje się w repertuarze z piosenkami Anny German, Kabaretu Starszych Panów, czy Dwudziestolecia Międzywojennego. Posiada w swoim repertuarze także partie operowe i piosenki musicalowe.

Mariusz Rutkowski – pianista

Absolwent Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999,2006), nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im.St.Moniuszki (Warszawa2001).                 Występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą (Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Niemcy, Czechy, Włochy, Szwecja, Belgia, Holandia, Szwajcaria). Brał udział w festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal w Łańcucie, Łańcuch-Festiwal Witolda Lutosławskiego (Warszawa), Festiwal Hoffmanowski (Poznań), Festiwal Beethovenowski (Głogówek) i inne. Koncertował z wybitnymi solistami: Wandą Polańską, Jadwigą Rappe, Urszulą Kryger, Stefanią Toczyską, Jadwigą Kotnowską, Barbarą Kubiak, Jadwigą Teresą Stępień, Iriną Zakyan, Patrycją Piekutowską, Bogdanem Paprockim, Jerzym Artyszem, Leonardem Andrzejem Mrozem, Adamem Kruszewskim, Jaroslawem Brękiem, Bartłomiejem Niziołem.

Jest założycielem Trio im. E.T.A Hoffmana. Współpracuje z reżyserami, aktorami i choreografami realizacjach spektakli teatralnych (Krystyna Janda -,,Śladami Callas”, AnnaSeniuk -,,Noc z Szekspirem”, Barbara Wachowicz -,,Wieczór z Mickiewiczem”, Henryk Konwiński ,,Nokturn i Tarantela” oraz Karłowicz –„Pieśni”, Emil Wesołowski –„Wieczór Karłowicza”, Barbara Gołaska -,,Mity”, Beata Wrzosek – Szymanowski ,,Fantazja i Narcyz”, IV Symfonia, Hanna Chojnacka -,,Mickiewicz w pieśni” i ,,Lorca. Crumb. Inspiracje”. Z powodzeniem wykonuje muzykę XX i XXI wieku, uczestniczy w prawykonaniach i wykonaniach utworów współczesnych (Maciej Małecki, Mikołaj Górecki, Anna Jastrzębska). Współpracuje z Filharmonią im. R.Traugutta (Letni Festiwal Pieśni Polskiej, Festiwal Pieśni Europejskiej, Wieczory z Poezją). Przez 10 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie(współpracował m.in. z wybitną artystką i pedagogiem Haliną Słonicką),w latach 2007-2009 pełnił funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego im.S.Moniuszki w Poznaniu. Nagrywał dla Polskiego Radia,Telewizji oraz firmy fonograficznej DUX.

  • 6873-Image00014