30 kwietnia 2018 r. weszła w życie „Konstytucja Biznesu” – pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Zmiany dotyczą takich obszarów, jak m.in.: relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych, zakładanie firmy, zawieszenie działalności, zasady tworzenia prawa, obowiązki związane z prowadzeniem działalności. Nowe przepisy ułatwią również zakładanie firm młodym przedsiębiorcom, poprzez wprowadzenie takich zmian, jak m.in.:

– „działalność nierejestrowa” – drobna działalność zarobkowa (przychód stanowi do 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050zł/ miesiąc), którą będzie można prowadzić w sposób wolny – bez konieczności wpisu w CEIDG i wiążących się z tym konsekwencji. Działalność nierejestrowa to również rozwiązanie dla osób, których działalność gospodarcza ma charakter dorywczy lub okazjonalny.

– ulga na start – zwolnienie początkujących przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy. Po okresie ulgi, tak jak dotąd, będzie przysługiwał 2-letni okres obniżonych składek (tzw. mały ZUS).

 

PONIŻEJ DO POBRANIA:

Konstytucja Biznesu oraz zmiany w CEIDG

Konstytucja biznesu – PDF

Zmiany w CEIDG – PDF