Grupa DEVOTI   CLARINETTO  z Sulejowa z Nagrodą Główną Ogólnopolskiego Festiwalu.

„To było wielkie muzyczne święto, stojące na niezwykle wysokim poziomie artystycznym”. Tak o XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek pn.”Nasze Wieczne Kolędowanie”, w Niepokalanowie k.Warszawy, mówili zarówno jurorzy,  jaki „stali” słuchacze finałowych zmagań.

To druga, co do wielkości tego typu impreza w kraju, zaraz po festiwalu w Będzinie. W odróżnieniu jednak od tego pierwszego, gdzie uczestnicy konkurują ze sobą w obrębie aż 11 kategorii, festiwal w Niepokalanowie jest jedyny w swoim rodzaju – pomimo bardzo wielu zgłoszeń, wszyscy startują w ramach jednej kategorii „open”: soliści, zespoły, grupy wokalne, zespoły ludowe, chóry etc., także niezależnie od wieku wykonawców. Regulamin podkreśla, oprócz oczywistych walorów muzycznych, wagę nowych elementów, które artyści są w stanie wnieść do istniejącego już repertuaru świątecznego ( przy zachowaniu związanej z tym tradycji ), a zatem np. odmienną aranżację, interpretację wokalną albo, mający prezentować  dobry poziom,  autorski tekst lub muzykę.

Tegoroczny konkurs finałowy w Sanktuarium w Niepokalanowie trwał aż 3 dni – od 27 do 29 stycznia. Po piątkowych konsultacjach wokalnych i próbach, sobota wypełniona była przesłuchaniami 60 Finalistów ( prezentujących po dwa utwory konkursowe ), wyłonionych wcześniej z ponad 120 podmiotów z całej Polski oraz   krajów ościennych, w eliminacjach I stopnia. Wiele z nich to dorosłe i dojrzałe muzycznie oraz wokalnie formacje.

Reprezentanci Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie :Natasza i Borys Bartłomiejczyk (śpiew) wraz z Piotrem Grzelakiem (fortepian) i Rafałem Litychem (klarnet) występując pod nazwą Devoti Clarinetto zadebiutowali na tym festiwalu.   Zagrali i zaśpiewali dwie kolędy autorskie Nataszy i Anetty Bartłomiejczyk :”Prowadź, Gwiazdo !” oraz „Anioł”.   Przepiękną aranżację stworzyli oraz akompaniowali koledzy – instrumentaliści – Piotr i Rafał.

Choć, biorąc pod uwagę liczną „dojrzałą konkurencję”, wydawało się to niezwykle trudne, grupa Devoti Clarinetto nie tylko znalazła się w gronie laureatów, ale podczas Wielkiego Finału, ostatniego dnia konkursu, przyznano im najwyższe laury : Nagrodę Główną Festiwalu.

Dodatkowym wyróżnieniem były słowa jurorów skierowane do naszych wykonawców, którzy uznali autorską kolędę „Anioł” (sł. i muz. Natasza, Anetta Bartłomiejczyk) za najpiękniejszy utwór całego festiwalu! Występ Devoti Clarinetto w Koncercie Laureatów zakończyły słowa Prowadzącej – Joanny Cieśniwskiej (także muzyka i autorki tekstów): „Zapamiętajcie nazwę tego zespołu! Zobaczycie, że jeszcze o nich usłyszycie!”.

Choć nasi reprezentanci dopiero debiutowali na tym festiwalu, to, zdobywając od razu Główną Nagrodę , zgodnie z regulaminem nie mogą wziąć udziału w konkursowych zmaganiach przez 4 kolejne edycje . Regulamin w tym względzie został w tym roku złagodzony, gdyż dotychczas nie wolno było zwycięskiej formacji już w ogóle brać udziału w tymże wydarzeniu.

Uczestników oceniało jury w składzie: Magdalena Ptaszyńska (absolwentka AM na wydziale Jazzu i Muz. Rozrywkowej, autorka tekstów i muzyki), Zbigniew Murawski (muzykolog, autor muzyki i tekstów setek piosenek), Janusz Frychel (muzyk i kompozytor) oraz dyrygent Krystyna Majksner-Krzywicka.

Wyjazd zorganizowano z pomocą Miejskiego Ośrodka Kultury z Sulejowie.

  • DSC_0349
  • DSC_0352
  • DSC_0359
  • DSC_0362
  • DSC_0372