Jeszcze do 9 lipca br. potrwa wystawa zatytułowana „Sulejów i okolice w malarstwie”, którą zobaczyć można w kościele św. Floriana w Sulejowie. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie LOT „Sulejów Turystyczny”. Na widzów czekają obrazy pokazujące miejsca dobrze znane wszystkim miłośnikom Sulejowa i okolic, chociażby takie jak pozostałości klasztoru cystersów, kościół św. Floriana, Pilica i Zalew Sulejowski. Są także widoki, które oglądać można już tylko na starych fotografiach, czyli wapienniki i kolej wąskotorowa.

Niewątpliwą zaletą wystawy jest duża różnorodność prezentowanych prac, zarówno pod względem szkół jak i zastosowanych technik malarskich. Oprócz malarstwa niemal pocztówkowego, prawie dosłownego, znajdziemy obrazy nadrealistyczne lub uciekające w metaforę albo abstrakcję. Do tego indywidualna wrażliwość każdego artysty, inna pora dnia lub roku i nieuchronne zmiany w fizyczności malowanych obiektów na przestrzeni dziesięcioleci… Na wystawie zgromadzone są prace wykonane na przestrzeni ostatnich 70 lat. Najstarszy „obrazek” to akwarela słynnego przed wojną sulejowskiego artysty Sylweriusza Kowalskiego namalowana w roku 1938, dzieła najnowsze miały jeszcze mokrą farbę, kiedy ustawiane były na sztalugach…

Ekspozycję wzbogacają interesujące prace na temat Przedborza, Bąkowej Góry, Czarnocina, Srocka i Piotrkowa Trybunalskiego.

Jak podkreśla Tomasz Miller, pomysłodawca i główny organizator wystawy, impreza nie odbyłaby się bez społecznej pracy i bezinteresownej pomocy wielu osób i instytucji. Wszystkim należą się słowa wielkiego uznania.

W planach są kolejne wystawy, w tym roboczo zatytułowana „Nie tylko Ajs”, na której prezentowane będą prace innych artystów – głównie ludowych i nieprofesjonalnych, działających na terenie gminy Sulejów. Aktualnie na liście znajduje się 21 nazwisk. Na ten moment wiadomo, że po niektórych twórcach nie zachowały się żadne dzieła. A może jednak? Może w zakamarkach naszych domów kryją się „skarby” wytworzone przez mieszkańców:

  • Barkowic – Nowak Ignacy,
  • Białej – Saganowski Jan,
  • Krzewin – Barczyk Maria, Leszta Stanisława,
  • Łazy Dąbrowa – Błaszczyk Adam i Antonina, Drożdż Władysława i Józef, Nowak Weronika, Święconek Stanisława,
  • Łęczna – Barańska Józefa, Bartczak Helena, Nowak Eleonora,
  • Sulejowa – Albert (Wroniszewska) Alicja, Czajkowski Jerzy, Gadomski Feliks, Maszkowski, Owiesek Antonina.

A może znane są Państwu inne osoby, które zajmowały się lub jeszcze się zajmują jakimikolwiek formami twórczości albo rękodzieła? Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje, które pomogą zachować lub wypromować dorobek tych ludzi.

Ewentualne informacje prosimy kierować do Stowarzyszenia LOT „Sulejów Turystyczny” (tel. 502 304 932) lub Urzędu Miejskiego w Sulejowie – Referat Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu (tel. 44 61 02 520). Będziemy wdzięczni za każdą formę pomocy.

Tomasz Miller