Rok 2018 to  Jubileusz 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości  –  to dla Polaków jedno z najważniejszych wydarzeń państwowych.  Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem  i wysiłkiem wielu pokoleń, nasz kraj odzyskał suwerenność.

W 1918 r. spełnił się sen  Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo.  Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji, germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowych i kulturalnych wartości narodowych oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

Aby w sposób szczególny  upamiętnić to święto Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejowie wraz z filiami bibliotecznymi zorganizowała konkurs recytatorski pt. „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”.

Do konkursu przystąpili uczniowie ze Szkół Podstawowych w Sulejowie, Łęcznie, Przygłowie, Uszczynie i Witowie.

Wszyscy uczestnicy twórczo i emocjonalnie recytowali strofy o ojczyźnie  gdyż  patriotyzm zawarty  w prezentowanych utworach to  miłość, a miłość  czujemy  sercem bez względu na to ile mamy lat.

 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Dawid Matyszewski

II miejsce –  Marika Jasiurska

III miejsce – Klaudia Barczyk, Sylwia Szydlik

 

Wyróżnienia:

Marianna Jarmuszkiewicz,

Agata Jędrzejczak,

Małgorzata Morawska,

Oliwia Stępień

 

Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu wszyscy uczestnicy konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami oraz słodkościami, laureaci zaś otrzymali nagrody w postaci książek.

  • DSC04207
  • DSC04224
  • DSC04230
  • DSC04243
  • DSC04250
  • DSC04252