W poniedziałek 26 września 2016r. w Przedszkolu Samorządowym w Sulejowie, odbyła się prelekcja diabetologiczna dla najmłodszych podopiecznych tej placówki oświatowej. Spotkanie prowadziła p. Magdalena Grobelna – dietetyk z Łodzi, przy współudziale Zarządu Koła Diabetyków w Sulejowie. Dzieci biorące udział w prelekcji miały okazję dowiedzieć się czym jest cukrzyca, jakie są jej przyczyny i objawy. Dodatkowo prowadząca pokazała i dokładnie opisała wszystkie akcesoria i medykamenty, które są nieodłącznymi atrybutami każdego cukrzyka. Młodzi słuchacze zostali również przeszkoleni jak zachować się w sytuacji, gdy osoba cierpiąca na cukrzycę potrzebuje pomocy. Spotkanie zwieńczył poczęstunek dla przedszkolaków.

Na cukrzycę cierpią w Polsce już co najmniej 3 mln osób, ale 1 mln z nich, czyli jedna trzecia, o tym nie wie – wynika z raportu pt. „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”. Taka niewiedza może być groźna dla zdrowia, bowiem powikłania cukrzycy są bardzo niebezpieczne. Ważne jest, aby przekazywać wiedzę o tej chorobie, pomagać w leczeniu i rozwiązywaniu problemów codziennych związanych z chorobą. Taką funkcję pełni działające od 2013 roku w Sulejowie – Terenowe Koło Diabetyków, które od początku istnienia otoczone jest opieką władz różnych kadencji. Swoją pomocą wykazuje się również Radny Rady Miejskiej w Sulejowie p. Ireneusz Kuczyński. Dzięki temu wsparciu diabetycy sulejowscy mają swoją siedzibę, która znajduje się w Ośrodku Zdrowia przy ulicy Targowej 20.

Koło organizuje spotkania z lekarzami – diabetologiem Anną Cielecką-Chojak – aby poznać zasady zdrowego odżywiania, z reumatologiem Grzegorzem Panowiczem – aby poznać choroby kości związane z cukrzycą. Zorganizowano też spotkanie z dietetykiem i opracowano wspólnie dietę 1500 kcal na 10 dni. Sulejowscy diabetycy zrzeszyli się, aby się nie tylko wspierać w chorobie, ale również prowadzić życie towarzyskie, bawić się i nie zamykać się przed światem. Członkowie stowarzyszenia organizują imprezy okolicznościowe takie jak: spotkanie wigilijne, czy wielkanocne.

Kolejna prelekcja odbędzie się już w najbliższy czwartek 6 października 2016r. o godzinie 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Kontakt:

KOŁO DIABETYKÓW W SULEJOWIE

ul. Targowa 20

Prezes: Zofia Purgał

Tel. 531-643-552

Dyżur w każdą środę w godzinach 9.00-11.00

  • glowne
  • d-1
  • d
  • d-4
  • d-3
  • d-2