To była prawdziwa gratka dla wszystkich smakoszy! Po raz pierwszy w Kłudzicach zorganizowano Święto Chleba. Impreza ma szansę na stałe zagościć w kalendarzu gminy Sulejów. Kto nie był w sobotę (21 września) w Kłudzicach niech żałuje i już rezerwuje sobie termin na przyszłoroczne święto.

Impreza została zorganizowana dzięki pasji i zaangażowaniu sołtys Kłudzic. Potrzebne fundusze pozyskano z Centrum Opus. Dzięki temu zakupiono profesjonalny piec do wypieku chleba i pizzy. Każdy kto wziął udział w tym wydarzeniu, mógł skosztować prawdziwego, wypiekanego jak dawniej, przez profesjonalnych piekarzy, kłudzickiego chleba. Atrakcją były również podpłomyki, płaskie placki pieczone na żarze, przyrządzone przez… piotrkowskich rycerzy.

– Zawsze chętnie wspieramy wydarzenia, które promują naszą gminę i jednocześnie nawiązują do naszej bogatej historii – mówił burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. Kłudzice to wieś z ogromnym potencjałem historyczno-przyrodniczym. To dawna osada młynarska. Prężnie działające młyny – Wandelta, Manteya – sprawiły, że w Kłudzicach w niemal każdym domostwie wypiekano chleb.

Powstawanie chleba okupione było ciężką, fizyczną pracą, a jego smak stał się jednym z najważniejszych na kłudzickim stole.  To nasze kulinarne dziedzictwo.

Ale wypieki to nie jedyne atrakcje sobotniego święta. Obejrzeć można było również wystawę zdjęć pt. „Kłudzice i mieszkańcy na starej fotografii.” Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości. Wśród nich nie zabrakło przodków rodu Wandeltów – rodziny słynnych młynarzy.

Gratką stał się  również dziennik ocen z nieistniejącej już szkoły w Kłudzicach, który znajduje się w zasobach Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Nie zabrakło również konkursów z zagadkami dotyczącymi Kłudzic. Drobne nagrody zakupione z funduszu sołeckiego, otrzymała Natalia Gajda oraz Antoni Pytka. W trakcie imprezy przeprowadzono także warsztaty marcepanowe z Muzeum Marcepanów w Piotrkowie Trybunalskim, pokaz pierwszej pomocy Patrolu Przedmedycznego Stowarzyszenia Help z Piotrkowa Trybunalskiego w wykonaniu Przemysława Lenarczyka, skecz w Wiejskiej Chacie i Rzepka od Stowarzyszenia Carpe Diem po Charłupsku. Można było również podziwiać występy zespołów Piliczanie i  Helou, odbyła się loteria fantowa, nie zabrakło dmuchańców, słodkości i dobrej muzyki do tańca.

Wydarzenie było bogate w atrakcje również dzięki wsparciu partnerów:  Leny Lamb, firmy Wal-Tok Waldemara Mazeranta, Transportu Ciężarowego – Krzysztofa Ogłozy, Wytwórni Lodów Rzemieślniczych Pingwin. Serdeczne podziękowania należą się również piekarzom: Piotrowi Wężykowi i Arkadiuszowi Dworzyńskiemu, paniom z KGW Kłudzice: Beacie Ogłozie, Jadwidze Sikorze, Magdalenie Jończyk, Honoracie Gajdzie, Aleksandrze Warmus, Katarzynie Lenarcik, Agnieszce Langier. Zarządowi OSP Kłudzice, Kasi Pytce, Marice Gajdzie, Centrum Opus, Krzysztofowi Bojarczukowi, pracownikom Urzędu Miejskiego w Sulejowie, pracownikom Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim, Studiu Gamma w Sulejowie, Jackowi Świstakowi, wszystkim przybyłym gościom, oraz  wspaniałym mieszkańcom sołectwa Kłudzice za podarowane zdjęcie na wystawę: Helenie Żak, Teresie Pytce, Teresie Szczur, Pawłowi Manteyowi, Mirosławowi Wojtali oraz Barbarze Ogłozie i Ireneuszowi Szamockiemu od których wszystko się zaczęło. Nie sposób wymienić wszystkich inspiratorów i wszystkie przyjazne dusze, ale pięknie dziękuje każdemu, kto przyczynił się do organizacji tego święta,  przede wszystkim dziękuje mojej rodzinie za wyrozumiałość w moim poświęcaniu się na rzecz szczytnego celu i próby ocalenia historii oraz tradycji regionu  ziemi kłudzickiej – mówi Blanka Strzelczyk sołtys Kłudzic.

W trakcie imprezy pozyskano również cenne eksponaty do przyszłego skansenu. Pani Emilia Tuta przekazała zabytkowy magiel ręczny i prawie 90-letnie koszyki do chleba, wyplatane w Kłudzicach z korzeni i wikliny przez słynnego dziadka Opalę. Cennymi przedmiotami okazały się również zabytkowe łopaty do pieca chlebowego od pana Grzegorza Żaka, pani Teresy Szczur i nieżyjącego już pana Siwochy.

Do zobaczenia za rok!

 

  • 20190924_002854
  • 20190925_115521
  • chleb (2)
  • chleb (0)
  • chleb (1)
  • Resized_20190921_171238
  • Resized_20190921_160117
  • 20190925_115530
  • chleb (3)