Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci, które już 1 września mają wrócić do szkół. W związku z tym opracowaliśmy propozycję regulaminu postępowania w naszych szkołach podczas pandemii koronawirusa. Celem regulaminu, który należy traktować jako uzupełnienie ogólnych przepisów wydawanych przez pracowników MEN jest ograniczenie do minimum kontaktów pomiędzy uczniami różnych klas oraz nauczycieli. Zależy nam na tym, aby za pośrednictwem naszej nowej platformy konsultacyjnej swoje opinie przekazali przede wszystkim rodzice naszych uczniów.

Koronawirus nadal jest groźny, nie wiemy dzisiaj gdzie wkrótce będą czerwone i żółte strefy, nie wiadomo więc co będzie się działo w naszej gminie. Prognozy są złe, ponieważ niebawem rozpocznie się sezon grypowy. Przygotowany przez nas regulamin należy traktować przykładowo, powinien być dopasowany przez dyrektorów oraz nauczycieli do sytuacji w danej szkole i zaakceptowany przez rodziców.  Zanim jednak wprowadzimy go w życie, chcielibyśmy zapoznać się także z uwagami rodziców. Regulamin udostępniliśmy za pośrednictwem naszej platformy konsultacyjnej, do której szczegółowy adres znajdziecie na końcu tej informacji.

Zależy nam na tym, aby uczniowie różnych klas – szczególnie tych 0-III – się ze sobą nie kontaktowali i aby ograniczyć kontakty między nauczycielami. Wiemy, że przestrzeganie zasad regulaminu nie będzie łatwe, a dyrektorzy wiedzą jaka ciąży na nich odpowiedzialność, jednak naszym celem jest ograniczenie konsekwencji ewentualnego zakażenia. Chcemy uniknąć sytuacji, w której jeden uczeń zachoruje, a później okaże się, że miał kontakt z większością uczniów swojej szkoły, ponieważ wówczas na kwarantannę zostaną skierowani wszyscy uczniowie i wszyscy nauczyciele oraz ewentualnie ich rodzice, dziadkowie i znajomi – przynajmniej do czasu wykonania testów. Razem to może być nawet ponad tysiąc osób!

Jeśli ograniczymy kontakty pomiędzy uczniami, a nauczyciele i rodzice będą przestrzegać ustalonych zasad, wówczas kwarantanną zostaną objęci tylko uczniowie jednej klasy i nauczyciele, którzy mieli kontakt z tymi dziećmi. Powinniśmy zrobić wszystko, aby ten plan się udał, ponieważ każdy następny rok zdalnej nauki może spowodować u naszych dzieci straty nie do odrobienia, nie tylko w sferze edukacyjnej, ale i psychicznej.

Szanowni rodzice, czekamy na Wasze opinie ws. regulaminu, możecie się nimi podzielić tutaj:

https://sulejow.konsultacjejst.pl/konsultacje-spoleczne