Z danych przekazanych przez pracowników Ministerstwa Zdrowia wynika, że wskaźnik reprodukcji wirusa, który odzwierciedla ile osób potencjalnie zaraża jeden chory, wynosi w naszym województwie 2, natomiast średnia krajowa oscyluje wokół  1,1. Po raz kolejny przypominamy więc o przestrzeganiu wprowadzonych obostrzeń. Tylko w ten sposób możemy zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak najczęściej dezynfekujmy dłonie i starajmy się nie dotykać nimi twarzy. Ponadto zachowujmy dwumetrowy odstęp pomiędzy sobą, wyłączeni z tego obowiązku są:
– rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia)
– osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
– osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie,
– osoby, które zasłaniają usta i nos.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy zresztą większości z nas, m.in. w przestrzeni otwartej, gdy nie możemy zachować dwumetrowego odstępu, a także w przestrzeni zamkniętej:
– w autobusie, tramwaju, pociągu,
– w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
– w sklepie, banku, na targu i poczcie,
– w kinie i teatrze,
– u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
– w kościele, w szkole, na uczelni,
– w urzędzie (jeśli jesteś petentem) i w innych budynkach użyteczności publicznej,

Nosa i ust nie trzeba zakrywać w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz oraz w pracy – jeśli nie masz kontaktu z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów).

22 czerwca koronawirusem było zakażonych 16 mieszkańców powiatu piotrkowskiego, natomiast na terenie gminy Sulejów kwarantanną objętych było  37 osób.