W Sulejowie uczczą pamięć ofiar stanu wojennego

 

ZOMO na ulicach Sulejowa. Pamiętamy o ofiarach i osobach represjonowanych wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce w dniu 13 grudnia 1981 roku.

Odprawa funkcjonariuszy, patrole ZOMO na ulicach legitymujące obywateli, ogrzewanie się przy koksownikach w godz. 7.30 – 12.30. W taki sposób Sulejów upamiętni 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Przypomnimy sobie jak wyglądała polska rzeczywistość w czasach PRL. Nie zabraknie również przemówienia do narodu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Głosem podziemnej opozycji lat 80. – i to dosłownie, będzie emisja utworów w wykonaniu Jacka Kaczmarskiego. Usłyszymy „Mury” czy „Obławę.” W role funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej wcielą się pasjonaci
z sulejowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Stan wojenny władze PRL wprowadziły w nocy 12 – 13 grudnia 1981 roku. Tej samej nocy na terenie całego kraju aresztowano oraz internowano czołowych działaczy opozycji. Zdelegalizowano NSZZ „Solidarność”. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku, przed wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce.

Organizatorami obchodów, które odbędą się w sobotę (12.12.2015), jest Urząd Miejski w Sulejowie oraz  Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Początek obchodów o godz. 9.00 na Placu Targowym w Sulejowie.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Sulejowa weźmie udział w uroczystościach wprowadzenia stanu wojennego w Gdańsku, teren przy Sali BHP Stoczni Gdańskiej w dniu 12 . 12 . 2015 r. organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

  • 13_12_2