27 lutego klasy IVb i IVc, wraz z nauczycielami języka polskiego i nauczycielem bibliotekarzem, udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Tryb. Uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych.

Pierwsze spotkanie odbyło się w czytelni dla dzieci. Uczniowie zachwycili się środkami stylistycznymi zastosowanymi w opisach przyrody w „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza – jak na przyjaciół przyrody przystało, z radością odkrywali punkt widzenia Wieszcza.

Kolejne zajęcia – w czytelni dla dorosłych – pokazały uczniom bogate zbiory biblioteki, do których należą: literatura piękna, literatura dla dzieci i młodzieży, literatura popularnonaukowa, podręczniki szkolne i akademickie, encyklopedie, słowniki, bibliografie, informatory, zbiory przepisów prawnych, albumy, mapy, atlasy, starodruki, książki i czasopisma z XIX w., dokumenty elektroniczne, dokumenty życia społecznego, książki mówione, roczniki czasopism oraz bieżąca prasa. Najbardziej zapadającymi w pamięć młodych czytelników ekspozycjami były traktat teologiczny św. Ambrożego z XVI w. i brewiarz rzymski z XVII w.

Po opuszczeniu gościnnych murów biblioteki uczestnicy wyprawy wraz z przewodnikiem udali się na krótki spacer traktem królewskim: od zamku przez starówkę do murów miejskich i gmachu liceum im. B. Chrobrego.

Mimo doskwierającego mrozu, uczniowie entuzjastycznie podziękowali organizatorom: p. A. Sandalewskiej, p. R. Tymanowskiej i p. K. Mikołajczyk za nieszablonowe, urozmaicone kulturalnie zajęcia poza salą szkolną.

  • 20180226_113603
  • 20180226_113613
  • 20180226_114938
  • 20180226_115808