20 stycznia 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej SPSK w Klementynowie uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Najważniejszym celem wspólnego wyjazdu była wizyta w domu Józefa Mehoffera. Spotkanie to zainicjowała kustosz domu, w którym mieszkał i tworzył artysta. Ten wspaniały malarz i grafik okazał się bliski mieszkańcom naszej okolicy, a szczególnie parafianom kościoła w Lubieniu. Kiedy bowiem ukończono budowę tego kościoła ówczesny proboszcz, ks. Andrzej Knaś, zwrócił się z prośbą do znanego artysty, Józefa Mehoffera, o wykonanie polichromii. W roku 1942 , w ostatnich latach swego życia, artysta ozdobił nasz parafialny kościół pięknym dziełem. Wizyta w domu artysty była więc dla nas szczególnym wydarzeniem. Mogliśmy bowiem podziwiać piękne, reprezentacyjne wnętrza kamienicy, w których odnaleźliśmy cząstkę naszego kościoła, naszej małej ojczyzny.
Kolejnym punktem programu wycieczki były ciekawostki numizmatyczne, które zobaczyliśmy w Muzeum Narodowym im. Emeryka Hutten – Czapskiego. To najstarszy i największy Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie,w którym znajduje się najważniejsza na świecie ekspozycja prezentująca historię mennictwa i medalierstwa polskiego.

Będąc w historycznej stolicy Polski, Krakowie – mieście z bogatą tradycją i pełnym zabytków -zatrzymaliśmy się na Rynku Krakowskim ze wspaniałymi Sukiennicami w jego centrum i wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Było to dla dzieci ciekawe doświadczenie.

Zgromadzone w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa szopki, wzbudziły w nas wiele emocji. Szopki te, są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem rozmiarów,  techniki wykonania oraz doboru materiałów. Wszystkie, prezentowane na wystawie szopki, zachwyciły nas kolorystyką, bogactwem, rozmiarami ale przede wszystkim kunsztem.

Mimo śnieżnej zawieruchy, jaka nas zaskoczyła w czasie zwiedzania, wyruszyliśmy na Wawel, by tam podziwiać piękno i bogactwo dawnych budowli. Mieliśmy również niebywałe szczęście spotkać na Wawelu członków Bractwa Kurkowego w przepięknych , staropolskich strojach. W wędrówce po mieście towarzyszyła nam pani przewodnik, która wzbogaciła naszą wiedzę na temat zabytków i ciekawych historii o Krakowie. Nasza zimowa wyprawa okazała się pełna przeżyć i bogata w treści historyczne.

  • DSCF4823
  • DSCF4839
  • DSCF4851
  • DSCF4873
  • DSCF4878
  • DSCF4906
  • DSCF4956
  • DSCF4998
  • DSCF5009