ZAGROŻENIA ZIMĄ

Zima to okres dużych mrozów. Wielu z nas lubi aktywnie spędzać czas, uprawiając sporty zimowe.

Należy jednak pamiętać, że ta pora roku to także wiele niebezpieczeństw związanych z wychłodzeniami organizmów i zamarznięciami, które często są katastrofalne w skutkach i prowadzą do śmierci. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w celu skutecznego niesienia pomocy ofiarom mrozu.

 

Wychłodzenie

Wychłodzenie to obniżenie temperatury całego organizmu po poziomu niższego od minimalnej dopuszczalnej temperatury ciała. Najczęstszą przyczyną wychłodzenia jest sytuacja, kiedy osoba jest nieodpowiednio ubrana do panujących warunków i zbyt długo przebywa w niskiej temperaturze.

Objawy wychłodzenia związane są z czasem, w jakim osoba była eksponowana na zimno.

 

Pamiętaj!

Aby nie stać się ofiarą zimy należy przestrzegać następujących reguł:

– nie wchodź na lód w miejscach, które nie są zabezpieczone przez odpowiednie służby;

– nie wjeżdżaj na zamarznięte jeziora samochodem;

– nie spożywaj alkoholu na zewnątrz;

– zawsze ubieraj suchą i ciepłą odzież, najlepiej wielowarstwową;

– pamiętaj, o odpowiednim obuwiu, najlepiej wyposażonym w protektory i usztywniające kostkę;

– jeżeli to możliwe na długie spacery, zabieraj ze sobą osobę, która pomoże Ci w przypadku

niebezpieczeństwa;

– zakładaj odblaski, aby stać się bardziej widocznym;

– w przypadku intensywnych opadów śniegu zwrócić szczególną uwagę na możliwość osunięć zawisów śnieżnych z dachów, wiat itp.

 

Okres zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych. Każdego roku w całym kraju odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną są niskie temperatury, prowadzące w konsekwencji do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Dlatego nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych i samotnych w naszym otoczeniu. Często wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie!

 

W sytuacjach zagrożenia zadzwoń po pomoc

997- Policja

986-Straż Miejska

999- Pogotowie Ratunkowe

112- Służby Ratownicze

877324124 Dyżurny Miasta

 

Postępowanie ratunkowe

1. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym spadkiem temperatury! Najlepiej przenieść go do pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura pokojowa, jeżeli jest to nie możliwe postaraj się odizolować ofiarę od zimnego podłoża.

1. Jeśli jest nieprzytomny, nie oddycha i nie da się wyczuć tętna – należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do akcji resuscytacyjnej.

1. Jeśli jest nieprzytomny, ale ma zachowany oddech i tętno, należy zdjąć z niego mokrą odzież, okryć suchymi kocami i ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej. Trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i monitorować stan poszkodowanego.

UWAGA! W żadnym wypadku nie wolno go zanurzać w gorącej wodzie!

1. Gdy wychłodzona osoba jest przytomna, można jej podać gorący słodki napój (dostarczy szybko przyswajalnych kalorii i rozgrzeje „od środka”).

 

Opracował: Damian Pachałko